4 produkty, które pomogą Ci naturalnie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Do zatrzymania wody w organizmie może dojść w przebiegu wielu chorób, np. niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy czy chorób wątroby, a także podczas brania niektórych leków, np. steroidowych  czy hormonalnych. Większość kobiet spotyka się z tym również przed miesiączką, kiedy następują wahania hormonów w organizmie. Najczęściej jednak problem ten spowodowany jest niewłaściwą dietą.

Jakie produkty spożywcze pomogą naturalnie pozbyć się nadmiaru wody?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. woda ( i inne płyny)

Kiedy organizm dostaje zbyt mało płynów z zewnątrz w ramach mechanizmu obronnego zaczyna gromadzić wodę w tkance podskórnej na zapas.

Mówi się często, że należy spożywać ok. 2 l płynów dziennie. Dokładniejsze jednak będzie indywidualne wyliczenie sobie takiego zapotrzebowania prostym wzorem : 30 ml/ kg masy ciała – np. osoba ważąca 60 kg powinna spożyć minimum 1800 ml, tj. 1,8 litra płynów dziennie. Pamiętajmy również, że zapotrzebowanie zwiększa się przy wysiłku fizycznym i podczas upałów – warto wtedy pić zdecydowanie więcej, głównie wody, a jeszcze lepiej gdy jest to woda niskosodowa.

 

 

 

2. produkty bogate w potas

 

 

 

 

 

Pod kątem gromadzenia nadmiaru wody w organizmie olbrzymią rolę odgrywa zachowanie równowagi pomiędzy sodem i potasem. Niestety nasza dieta często obfituje w produkty słone, a tym samym bogate w sód, który odpowiada mi. in za gromadzenie wody przez organizm. Należy więc unikać żywności przetworzonej, wszelkich przekąsek, jak chipsy, paluszki a także najlepiej nie solić dodatkowo potraw.

Do produktów, które ze względu na dużą zawartość potasu, pomogą w przywróceniu równowagi potasowo-sodowej w organizmie, a tym samym w pozbyciu się nadmiernych ilości wody zaliczamy m. in.:

- banany,

- awokado,  

- pomidory,

- warzywa strączkowe.

 

 

 

3. warzywa i owoce

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

 

Warzywa i owoce zawierają bardzo dużo wody, stąd spożywanie ich pobudzać będzie nasze nerki do pracy. Ponadto wiele z nich dodatkowo wykazuje działanie moczopędne. Zaliczamy do nich m. in. agrest, arbuzy, truskawki, grejpfruty, seler naciowy, pietruszkę (zarówno korzeń jak i natkę), ogórki, bakłażana, pomidory. Oczyszczają one organizm nie tylko z nagromadzonej wody, ale też przy okazji z toksyn. Wzmacniają pracę nerek,  a w przeciwieństwie do diuretyków (leków moczopędnych) nie wypłukują przy tym wszystkim elektrolitów.

 

 

 

4. herbatki ziołowe

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

Wybrane zioła oprócz tego, iż również wykazują działanie moczopędne i mogą pomóc w omawianym tu problemie, są również skarbnicą witamin i minerałów.

Do takich zaliczamy np.:

- skrzyp polny – świetnie działa również na włosy, skórę i paznokcie

- pokrzywa – bogata w witaminy i minerały, pomocna m.in. w leczeniu anemii; podobnie jak skrzyp wpływa pozytywnie na stan włosów, skóry i paznokci

- czarny bez – zawiera flawonoidy i garbniki, które oczyszczają organizm z wolnych rodników

- mniszek lekarski – ma właściwości odtruwające; poprawia pracę żołądka, nerek i trzustki.

 

Jeśli zatrzymanie wody w organizmie jest Twoim problemem zanim sięgniesz po suplement diety lub lek spróbuj tych naturalnych, dużo zdrowszych metod!

 

 

 

 

 

 

 

 


5 Natural Ways to Lose Water Weight by Authority Nutrition


http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odzywianie/zatrzymanie-wody-w-organizmie-skuteczne-sposoby-na-pozbycie-sie_42289.html

http://www.naturalneoczyszczanie.pl/2011/11/oczyszczajace-surowce-moczopedne/

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/zatrzymanie-wody-w-organizmie-przyczyny-nadmiaru-wody-w-organizmie_37979.html