Skąd się bierze apetyt na słodycze i jak mu zaradzić

Kto z nas tego nie zna? Nagła ochota na coś słodkiego, często tak silna, że nie jesteś w stanie myśleć o niczym innym niż czekolada, tort z bitą śmietaną, żelki, batonik….. Przyczyn takiego, dla niektórych codziennego stanu, może być wiele. Zobacz jakie są najczęstsze przyczyny apetytu na słodycze i jak sobie z nimi poradzić.

 

 

 

 

 

 

Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że psychika większości z nas działa tak, aby znaleźć jakiegoś winowajcę niezależnego (do końca) od nas jak jakaś choroba, niedobór, coś co usprawiedliwia nasze zachowanie. Uwierz mi jednak, że najczęstsze powody nadmiernego apetytu na słodycze to nasze codziennie małe zaniedbania:

 

- za mało snu (człowiek niewyspany chcąc zwiększyć swoja energię intuicyjnie sięga po produkty bogate w cukier prosty i rzeczywiście dostaje dzięki temu „kopa”, ale jest to kop chwilowy, a potem jest jeszcze większy „energetyczny zjazd”, popatrz na grafikę jaki działa tu mechanizm:

 

 

 

Ale niewystarczająca ilość snu to także zaburzenia w wydzialaniu leptyny i greliny - dwóch ważnych hormonów kontrolujących apetyt.

 

 

ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ DLA SIEBIE ILOŚĆ SNU

 

 

 

- za dużo pracy ( działa tu bardzo podobny mechanizm jak w poprzednim przykładzie – zmęczenie powoduje chęć dostarczenia sobie szybko energii m. in. w postaci cukru prostego)

 

 

DBAJ O WYPOCZYNEK

 

 

- nieregularne posiłki (zbyt duże przerwy między posiłkami prowadzą do obniżania się poziomu cukru we krwi i .. chęci na słodkie)

 

 

JEDZ REGULARNIE CO 3-4 GODZINY, NAJLEPIEJ POSIŁKI Z NISKIM ŁADUNKIEM GLIKEMICZNYM

 

 

- pseudo zdrowe produkty/posiłki (często z ukrytym cukrem)

Jeśli spożywasz produkty, które podniosą Ci poziom cukru we krwi ( z wysokim indeksem glikemicznym lub posiłki z wysokim ładunkiem glikemicznym) to mechanizm będzie podobny:

 

szybki wzrost stężenia glukozy we krwi -> wyrzut insuliny-> spadek poziomu glukozy we krwi do niskich wartości -> chęć na słodkie

 

Pewne produkty mogą Cię zaskoczyć. Wysoki indeks glikemiczny, który spowoduje opisany wcześniej mechanizm mają np.:

 

- wafle ryżowe

- płatki kukurydziane

- inne płatki śniadaniowe nawet te nazwane „fit” (z długą listą składników i cukrem pod różnymi postaciami, jak syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy, ekstrakt słodowy)

- pieczywo chrupkie

- białe pieczywo

- soki owocowe, szczególnie te z koncentratu

 

 

 

 

 

 

ZAWSZE CZYTAJ SKŁAD, UNIKAJ PRODUKTÓW, KTÓRE ZAWIERAJĄ CUKIER POD RÓŻNĄ POSTACIĄ ORAZ BIAŁĄ MĄKĘ (TA MA WYŻSZY INDEKS GLIKEMICZNY NIŻ CUKIER!); UNIKAJ PRODUKTÓW Z WYSOKIM IG LUB ŁĄCZ JE UMIEJĘTNIE, ABY OSIĄGNĄĆ NISKI LUB ŚREDNI ŁADUNEK GLIKEMICZNY

 

Jeśli nie wiesz jak to zrobić kliknij tutaj.

 

 

- za mało kalorii w ciągu dnia (czy wiesz, że każdy ma swoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, w dietetyce nazywane CPM, czyli całkowitą przemianą materii? Trzymanie się takiego zapotrzebowania sprawia, że utrzymasz prawidłową masę ciała. Czy wiesz ile powinieneś zjadać w ciągu dnia? Sprawdź tutaj. Kiedy permanentnie jesz za mało Twój organizm będzie się domagał jedzenia, także w postaci słodkości)

 

 

ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ KALORII W CIĄGU DNIA.

PAMIĘTAJ, ŻE KALORIA KALORII NIERÓWNA, POSTAW NA JAKOŚĆ!

 

Okej, jeśli wykluczasz te przyczyny jako powód do sięgania po słodycze lub po prostu jesteś ciekaw innych możliwych przyczyn to oto one:

 

- niedobory, np. chromu (chrom dba m.in. o prawidłowy poziom cukru we krwi, dzięki temu nie dochodzi do gwałtownych jego spadków i ochoty na słodycze) i magnezu (magnez można nazwać pierwiastkiem „relaksu”, jego niedobory prowadzą między innymi do drażliwości i ochoty na słodkie, szczególnie czekoladę)

 

 

SPRAWDŹ CZY NIE MASZ BRAKÓW SKŁADNIKÓW MINERALNYCH (BADANIE KRWI) I UZUPEŁNIJ JE. PAMIĘTAJ, ŻE LEPSZYM WYBOREM ZAWSZE BĘDZIE ZADBANIE O ODPOWIEDNIĄ DIETĘ, A NIE SUPLEMENTACJA TABLETKAMI.

 

 

Co ciekawe magnez możesz uzupełnić przez skórę w trakcie kąpieli – sprawdź tutaj.

Chrom znajdziesz m.in. w drożdżach, jajkach i jabłkach.

Magnez np. w kakao (i gorzkiej czekoladzie, najlepiej takiej z min. 70% kakao), nasionach słonecznika i kaszy gryczanej.

 

 

-stres (pod wpływem stresu kora nadnerczy uwalnia kortyzol. Podczas gdy w normalnych warunkach kortyzol prowadzi do lipolizy (rozkładu tkanki tłuszczowej) i tym samym pomaga w schudnięciu, tak przy długotrwałym stresie ten sam hormon działa odwrotnie – sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, a także wzmaga apetyt.

Stres powoduje też zwiększone zapotrzebowanie na serotoninę, a stąd już tylko krok do sięgnięcia po węglowodany (cukry), które zwiększają wydzielanie serotoniny (węglowodany ->insulina ->tryptofan ->serotonina). Serotonina uspokaja nas i zmniejsza odczuwanie stresu.)

 

 

ZADBAJ O ODPOCZYNEK I RELAKS

 

 

 

 

 

-kandydoza w jelicie grubym (czyli przerost drożdżaków Candida albicans. Normalnie, wraz z  bakteriami, tworzą naturalne środowisko w jelicie i pomagają w trawieniu, jednak pewne okoliczności (leki, szczególnie antybiotyki wyniszczające dobroczynne bakterie, zbyt duża ilość cukrów prostych w diecie, stres) sprawiają, że dochodzi do ich przerostu i powstania różnych objawów, m.in. łaknienia na słodycze, które stanowią świetną pożywkę dla Candidy. Objawy kandydozy to m.in. biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, wzdęcia. )

 

 

JEŚLI PODEJRZEWASZ U SIEBIE KANDYDOZĘ UDAJ SIĘ DO LEKARZA I WYKONAJ ZLECONE PRZEZ NIEGO BADANIA.

 

 

Skuteczną metodą leczenia kandydozy jest odpowiednia dieta wykluczająca cukier prosty i inne produkty z wysokim indeksem glikemicznym, a także drożdże, grzyby i inne.

 

 

- zaburzenia i zmiany hormonalne (to szerokie i skomplikowane zagadnienie. Do tego punktu możemy zaliczyć nieprawidłowy poziom pewnych hormonów odpowiedzialnych za regulację łaknienia, np. neuropeptydu Y, peptydu YY, insuliny, greliny, serotoniny. Również wahania hormonalne przed wystąpieniem okresu u kobiet (spadek poziomu estrogenu i serotoniny) wzmagają łaknienie na słodycze. Tu także dodać możemy wspomniane już zmiany hormonalne wywołane przez stres (kortyzol)).

 

 

JEŚLI PODEJRZEWASZ U SIEBIE ZABURZENIA HORMONALNE SPOWODOWANE SCHORZENIEM SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM I WYKONAJ POTRZEBNE BADANIA.

WIEDZA, ŻE NIEKTÓRE WAHANIA HORMONALNE SĄ NORMALNE (PRZED OKRESEM, W CZASIE STRESU) MOŻE POMÓC PRZETRWAĆ CI ŁAKNIENIE NA SŁODYCZE I ODPOWIEDNIO NIM ZARZĄDZAĆ – NP. WYBRAĆ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ LUB UMYSŁOWĄ, KTÓRA ODWÓRCI UWAGĘ OD SŁODYCZY LUB DOKONYWAĆ MĄDRYCH,  ŚWIADOMYCH WYBORÓW ŻYWIENIOWYCH – ZDROWE SŁODYCZE, OWOCE ITP.

 

 

 

- kwestie psychologiczne (często to nie zaburzenia czy niedobory są odpowiedzialne za nasz głód na słodkie. Psychika człowieka ma dużą moc i wpływa na nasze zachowanie. Słodycze kojarzą się z czymś przyjemnym, z nagrodą, beztroskim dzieciństwem.

Badania wykazały, że w szczególności kobiety mają tendencję do sięgania po słodkie (tu numerem 1 jest czekolada) nie tylko w sytuacjach stresowych, ale tez pod wpływem innych emocji takich jak smutek, lęk czy znudzenie.

 Często też sięganie po słodkie to po prostu nawyk, który wyrobiliśmy u siebie przez lata.)

 

 

 

 

 

 

ZASTANÓW SIĘ DLACZEGO SIĘGASZ PO SŁODKIE W DANYM MOMENCIE – ANALIZA WŁASNEGO ZACHOWANIA MOŻE POMÓC CI W JEGO ZMIANIE NA ZDROWSZE I KORZYSTNIEJSZE DLA CIEBIE.

 

 

Po słodkie sięgamy również z przyczyn kulturowych/społecznych. Gościa częstujemy ciastem, na ciacho chętnie też wyskoczymy z przyjaciółką, wszelkie uroczystości świętujemy z udziałem słodyczy. Spożywanie ich nie wynika jednak wtedy z odczuwania apetytu, ale z pewnych obyczajów. Warto w takich sytuacjach zadbać o zamienienie standardowych słodyczy z cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym, utwardzonymi tłuszczami i innymi niezdrowymi dodatkami na ich zdrowsze wersje.

Tutaj znajdziesz inspiracje.

 

 

Pamiętaj, że klasyczne słodycze to nie tylko dodatkowe, puste kalorie i możliwość przytycia, ale też szereg negatywnych skutków zdrowotnych takich jak próchnica, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, kandydoza,  a nawet nowotwory.

Jeśli odczuwasz nadmierny apetyt na słodycze warto zastanowić się nad przyczyną i zwalczyć ją. Dla zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknej sylwetki ;)

 

 

 

 

 

 Źródła: 

Wpływ czynników stresogennych na odżywianie Kaja Kozłowska 1/, Aleksandra Śnieżek 1/, Anna Winiarska-Mieczan 1/, Elżbieta Rusinek-Prystupa 2/, Małgorzata Kwiecień 3/ 1/ Zakład Bromatologii i Fizjologii Żywienia, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 2/ Katedra Biochemii i Toksykologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 3/ Zakład Żywienia Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Regulacja hormonalna łaknienia Emilia Korek, Hanna Krauss, Jacek Piątek, Zuzanna Chęcińska Katedra i Zakład Fizjologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

https://vimed.pl/2011/10/nadmierny-apetyt-na-slodycze-walcz-z-candida/